Informacje bieżące
Informacje bieżące
- ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCIObchody Święta Niepodległości w świetlicy to doskonała okazja, aby uczcić ważne dla Polski wydarzenia historyczne i przybliżyć uczniom znaczenie tego dnia. W ramach obchodów dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych na których stworzyły kotyliony. Następnie wspólnie udekorowały świetlicę, co na pewno wzmocniło ich poczucie wspólnoty.WIELKA BOHATERKA JESIENI - DYNIAKOLOROWE WAZONYW świetlicy szkolnej dzieci wykonały pracę plastyczną "Kolorowe wazony" pod kierunkiem pani Małgorzaty Smykowskiej i Doroty Janiszewskiej. Chcemy, aby użyte kolory rozwiały jesienny smutek.Dziś w świetlicy odbyło się uroczyste pasowanie na Świetlika. Dzieci ślubowały, że będą dla siebie miłe, uprzejme, będą sobie pomagać, chętnie uczestniczyć w zajęciach, dbać o zabawki i porządek w sali oraz szanować nauczycieli i kolegów.OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIAMy też wzięliśmy udział :)ZAJĘCIA Z OPTYMIZMUW świetlicy szkolnej dzieci pod kierunkiem pani Małgorzaty Smykowskiej wykonały prace plastyczne "Wesołe okulary". Okulary te przypominają nam piękne słoneczne dni. Życzymy wszystkim samych takich dni w naszej szkole.DZIEŃ KROPKI W ŚWIETLICYWAKACYJNY KOLAŻPodczas zajęć plastyczno - technicznychŚwietliki stworzyły urocze dekoracje saliw związku ze zbliżającymi się Świętami WielkanocnymiW CZASIE REKOLEKCJIŚWIETLICA SZKOLNA PEŁNI DYŻUROD 7.30 DO 15.30*****************************************************
Sala świetlicy jak zawsze pięknie udekorowana przed świętami, zobaczcie sami.
Mikołaj już jedzie , ale do tego potrzebuje reniferów, dlatego dzieci ze Świetlicowej Gromady z pomocą p. Małgosi zrobiły mu do pomocy całą ich drużynę.
Zwieńczeniem Międzynarodowych Dni Tolerancji i Życzliwości w naszej szkole było przedstawienie "Bajka o tolerancji" wystawione przez Teatrzyk Świetlicowy dla uczniów klas młodszych.
PASOWANIE NA ŚWIETLIKA
JAK CO ROKU DO ŚWIETLICOWEJ GROMADY PRZYJĘTO NOWE DZIECI, PO UROCZYSTOŚCI KAŻDY ŚWIETLIK OTRZYMAŁ PAMIĄTKOWY DYPLOM
"Uczymy się rysować..." -
zabawy plastyczne lepsze od smartfona.
"Okulary pełne wakacyjnych wspomnień"
pierwsze prace plastyczne
w nowym roku szkolnym 2023/2024
............................................................................................
"I ZAWITAŁA JUŻ WIOSNA"Świetliki ze Świetlicowej Gromady postanowiły powitać nową porę roku kolejnymi pracami plastyczno-technicznymi symbolizującymi wiosnę.WIOSNA TUŻ, TUŻ
Świetliki przystapiły do wykonania pierwszych zwiastunów wiosny. Wykonane prace stanowią piękną dekorację sali.
DNIA 22.12.2022r. (czwartek)
ŚWIETLICA SZKOLNA PEŁNI DYŻUR OPIEKUŃCZY
W GODZINACH 8.00 - 15.00
ŚWIATOWE DNI TOLERANCJI
W naszej szkole Światowe Dni Tolerancji obchodzimy od 15 lat. Jak do tej pory w ramach jego obchodów przeprowadzane były zajęcia na tema tolerancji, zorganizowany był konkurs plastyczny dla klas III. Dla klas I - III wystawiono przedstawienie pt. "Bajka o nietolerancji".
25. 11. DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Świetliki też kochają swoje misie, dały temu wyraz uśmiechem oraz ślicznymi pracami plastycznymi których, bohaterem był oczywiście miś.
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO
DLA KLAS III
"TOLERANCJA - JESTEM ZA!"
I MIEJSCE
LENA ŚNIEG kl. IIIa
II MIEJSCE
ŁUKASZ STOLPE kl. IIIa
III MIEJSCE
AMELIA KŁOSZEWSKA kl. IIIa
WYRÓŻNIENIA
JULIA MARCZEWSKA kl. IIIb
ADAM MAZUR kl. IIIb
HANNA SZYMCZAK kl. IIIb
BARBARA ZNAMIROWSKA kl. IIIa
PASOWANIE NA ŚWIETLIKA
Dziś w świetlicy wydarzenie:
przyjmujemy nowe dzieci!
Będzie uroczystość mała,
atrakcyjnie czas nam zleci!Dnia 13.10.2022 w świetlicy miała miejsce uroczystość Pasowania na Świetlika w której, jak co roku wzięli udział uczniowie klas I. Z uśmiechem na ustach przeszli oni trzy próby wiedzy i sprytu. Na zakończenie Świetliki złożyły uroczystą przysięgę i otrzymały Akty Pasowania na Świetlika.
UWAGA !!!
Dnia 14.10. 2022r. (piątek) Dzień Edukacji Narodowej
świetlica pełni dyżur opiekuńczy od 8.00 do 14.00
15.IX.2022
15 września obchodzimy święto kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia uczniowie szkół podstawowych tworzą prace plastyczne, których motywem przewodnim jest kropka. Zobaczcie dzieła dzieci uczęszczających do naszej świetlicy.
Dzieci w świetlicy wiedzą, że słoneczniki to jedne z ostatnich zwiastunów lata, a praca nad ich plastyczną wersją daje okazję ćwiczeń manualnych dłoni.
Efekt końcowy.
ROK SZKOLNY 2022/2023
TEATRZYK ŚWIETLICOWY PRZYGOTOWAŁ I ZAPREZENTOWAŁ INSCENIZACJĘ
PT. "CZERWONY KAPTUREK SZUKA KSIĘCIA" PODCZAS ZORGANIZOWANEGO
DLA KLAS I -III DNIA TEATRU W NASZEJ SZKOLE
Zapraszamy do obejrzenia przedstawienia - https://youtu.be/7dMSY_-b_c
15 MAJA
DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI
ŚWIĘTO POLSKIEJ PRZYRODY
ORAZ
DZIEŃ PRZYJAŹNI I WZAJEMNEJ ŻYCZLIWOŚCI
"Z KULTURĄ MI DO TWARZY"
Nasza szkoła brała udział w II edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”. Mamy zaszczyt ogłosić, iż jego realizacja dobiegła końca. Otrzymaliśmy certyfikat w którym podziękowano nam za zaangażowanie oraz chęć wprowadzenia uczniów w świat wartości i kultury. Udział w projekcie był bardzo satysfakcjonujący i przyniósł dzieciom mnóstwo radości.
JESTEM ARTYSTĄ - "ASFALCIAKI"
- STREET ART INTEGRACYJNY NA BOISKU SZKOLNYM
QUIZ EKOLOGICZNY
22 kwietnia w świetlicy szkolnej odbył się QUIZ EKOLOGICZNY z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie klas I, II i III odpowiadali na pytania w swoich grupach wiekowych. Wszscy wykazali się dużą wiedzą ekologiczną i wrażliwością na dobro naszej planety.
25 marca w świetlicy szkolnej odbył się Świetlicowy Konkurs Ortograficzny dla klas III. W szranki stanęli uczniowie uczęszczający do świetlicy, rozwiązując "arcytrudny" test. Zwycięzcami okazało się 2 uczniów ex aequo z klasy III a Franciszek Makowiecki i Tymotesz Zieliński. Drugie miejsce zajął Maksymilian Piątek. A pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy udziału.
Na zajęciach w świetlicy szkolnej uczniowie w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „ Z kulturą mi do twarzy” zrealizowali moduł III – Kocham, lubię, szanuję. Rozmawiali o rodzinie, najbliższych oraz szacunku jaki należy im okazywać. Wykonali prace plastyczne techniką kolażu „Jaka jest moja rodzina?” oraz „Kupony na dobry dzień” – kupony przyjemności dla rodziców czy najbliższych.
22 marca w krajach położonych nad Morzem Bałtyckim jest obchodzony Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego.
"Warsztaty wiankowe" w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy".
Dzieci na zajęciach w świetlicy szkolnej uczestniczyły w warsztatach robienia wianków wielkanocnych. Oto efekty ich pracy.
ŚWIETLIKI SERCEM Z UKRAINĄ
Świetlica szkolna bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Z kulturą mi do twarzy" , który ma na celu promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno, rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką oraz wychowanie w duchu wartości, empatii i szacunku.
W ramach modułu "Tu jest moje miejsce" uczniowie stworzyli prace plastyczne z wykorzystaniem zdjęcia przedstawiającego naszą miejscowość: Park Solankowy i Tężnie.
Witamy na zdalnym nauczaniu i zachęcamy Was do zapoznania się z kilkoma świątecznymi propozycjami
https://www.youtube.com/watch?v=rxRyK21HK1M&t=3s
https://www.youtube.com/watch?v=OnE1sJd0ZZM
https://www.youtube.com/watch?v=EAYWmsXrMlY
Ciekawostki świąteczne z różnych krajów
https://www.kolorowankionline.net/pierniczki
https://www.kolorowankionline.net/elf-i-swiateczny-renifer
https://www.kolorowankionline.net/biale-boze-narodzenie
https://www.kolorowankimalowanki.pl/kolorowanka-dwa-zdobione-bombki_4731.html
https://www.kolorowankionline.net/swiateczna-swieca
https://www.kolorowankionline.net/swiety-mikolaj-i-choinka
https://www.kolorowankionline.net/swiety-mikolaj-i-choinka
https://www.kolorowankionline.net/narodziny-jezusa
Świetlicowe warsztaty "BOMBKA" technika witrażowa
„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś” - obchody Dnia Pluszowego Misia
Wszystkie przyniesione i przedstawione na zajęciach "Misie - tulisie" zasługują na to, by je kochać, tak uważają wszystkie Świetliki.
"Tolerancja i ja"-
Inscenizacja bajki "Brzydkie kaczątko"
Teatrzyk Świetlicowy przygotował dla uczniów klas Ia, Ib, IIa, IIb inscenizację bajki "Brzydkie kaczątko". Celem spektaklu było kształtowanie u uczniów postaw akceptacji i tolerancji oraz poszanowania praw innych. Po przedstawieniu dzieci uczestniczeły w pogadance.
KONKURS PLASTYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS III
„Tolerancja – jestem za!”
Tematem pracy był plakat propagujący pozytywny stosunek do osób różnej narodowości, rasy, religii, chorych, niepełnosprawnych, innych. Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci na potrzebę tolerancji we współczesnym świecie oraz propagowanie pozytywnego stosunku do odmienności ludzi. Wybór techniki dowolny.
Miejsce I - Franciszek Makowiecki III A
Miejsce II - Ada Jakielaszek III A
Miejsce III - Asia Jóźwiak III A
Wyróżnienia:
Weronika Wasilewska III B
Aleksandra Piątkowska III A
Jakub Malicki III A
Agata Raczkowska III B
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Dzisiaj kolorowe postacie z bajek stały sie dla naszych dzieci bliskimi przyjaciółmi. Świetliki podczas quizu wykazały się wiedzą o losach bahaterów bajek, z wielkim zapałem rozwiazywały krzyżówki i rebusy.
SPOTYKAMY SIĘ ...
Ostanią, ale za to najliczniejsza grupą odwiedzającą nasza szkołę, były urocze maluchy z przedszkola "Pod tęczą". Po zwiedzaniu, goście uczestniczyli w zajęciach plastyczno-technicznych "Parasolka w deszczu". Dzieci świetnie poradziły sobie z wykonaniem zadania, o czym świadczą poniższe zdjęcia i uśmiechnięte, zadowolone miny.
Grupy dzieci z Niepublicznego Przedszkola Terapeutycznego "Sowa” i Niepublicznego Przedszkola "DUSZEK" odwiedziły naszą świetlicę szkolną. Poznały wyposażenie sali oraz wzięły udział w warsztatach plastycznych. Wykonały piękne dynie, które bardzo chętnie zabrały ze sobą.
Świetlica w prezencie za super zajęcia, od grupy przedszkolnej "Sowa", otrzymała pluszowy upominek. Oto on.
Rozpoczęły się cykliczne spotkania z grupami 6-letnich przedszkolaków z różnych placówek. Jako pierwsi odwiedziły nas grupy z Przedszkola "Muzyczna kraina" wraz z nauczycielkami i opiekunkami.
Dzieci uczestniczą w zajęciach plastyczno - technicznych poznając nowe formy pracy twórczej oraz poznają budynek szkoły, sale lekcyjne, bibliotekę.
Świetlica szkolna bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Z kulturą mi do twarzy" , który ma na celu promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno, rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką oraz wychowanie w duchu wartości, empatii i szacunku.
W ramach modułu "W krainie muz" dzieci wykonały reprodukcję "Słoneczników" Vincenta van Gogha.
W ramach modułu "Kocham, lubię, szanuję" świetliki ustaliły "Kodeks dobrego zachowania", zasady umieszczono na tablicy tak, aby zawsze o nich pamiętać.
4 października odbył się wewnątrzświetlicowy konkurs plastyczny
"Moje ulubione zwierzę"
Techniki były dowolne, a wszystkie prace piękne.
Bycie Świetlikiem fajna sprawa, miła czeka nas zabawa
i nauki trochę też, po to szkoła właśnie jest!!!
To święto kreatywności, odwagi i zabawy, zatem i my w świetlicy zorganizowaliśmy tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.
Najmłodsi uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem!
WITAMY W NOWYM
ROKU SZKOLNYM 2021/2022
TANIEC, SKOKI, WYGIBASY 23.04
Po całym tygodniu ciężkiej pracy i ekologicznego myślenia zachęcamy do odrobiny ruchu. Wygibasy z naszej klasy zachęcą Was do ćwiczeń. Piosenki do tańczenia i gimnastyki.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 22.04Dziś 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Z powodu pandemii koronawirusa musimy przenieść się do świata wirtualnego. Zachęcamy do obejrzenia przygotowanych dla Was filmów, może dowiecie się z nich czegoś nowego i przydatnego, aby lepiej dbać o naszą planetę – Ziemię.
MOJA PLANETA ZIEMIA – PRACA PLASTYCZNA 21.04
Zapraszamy do wykonania dowolnej pracy plastyczno - technicznej z wykorzystaniem przedmiotów z recyklingu:
"Moja planeta Ziemia"
lub
"Świnka skarbonka z plastikowej butelki"
albo
39 pomysłów z plastikowymi butelkami
EKOLOGIA NIE TYLKO WOKÓŁ NAS,
ALE TAKŻE W NASZYM DOMU 20.04
Dziś ekologia, zadbajmy o naszą planetę, a ona zadba o nas.
DLACZEGO MUSIMY ZADBAĆ O CZYSTE POWIETRZE 19.04
W związku ze Światowym Dniem Ziemi przypadającym na 22 kwietnia, proponujemy tygodniową kampanię edukacyjno-informacyjną „Ziemia – nasz dom”.
Spróbujmy pomyśleć i zatroszczyć się o czyste powietrze, którym oddychamy. Przygotowaliśmy dla Was dwa filmiki, zapraszamy!
SPRYTNE POMYSŁY PLASTYCZNE 16.04
Czy macie zacięcie artystyczne? Dzisiejszy filmik został wybrany dla każdego, kto jest zainteresowany lepszym rysowaniem i malowaniem. Zobaczysz na nim kilka trików, dzięki którym twoje obrazy będą zasługiwały na powieszenie w galerii obok obrazów Picassa. Propozycje to między innymi: Malowanie zwierząt palcami, Kolorowy obrazek, Stroke painting, Urocza rybka, Perfekcyjny motyl. Miłej zabawy.
POĆWICZMY PAMIĘĆ, SPOSTRZEGAWCZOŚĆ
I KONCENTRACJĘ 15.04
Prawidłowa umiejętność rozpoznawania i interpretowania tego co widzimy, to niezbędne umiejętności, dzięki którym bez problemu lepiej opanujecie sztukę pisania i czytania. Wyszukiwanie różnic pozwala podczas świetnej zabawy ćwiczyć właśnie percepcję wzrokową.
TWORZYMY NOWE I ZNANE WYRAZY 14.04
Zabawcie się w detektywa i odszyfrujcie słowa i wyrażenia z rozsypanek literowych. Poćwiczcie poprawność pisania, a dla bardziej ambitnych - z odgadniętymi słowami ułóżcie dowolne zdania. Powodzenia.
http://learningapps.org/watch?v=2prkj525
https://wordwall.net/pl/resource/2575425/polski/u%C5%82%C3%B3%C5%BC-wyrazy-z-rozsypanki-literowej
https://wordwall.net/pl/resource/2680084/ukryte-owoce
https://wordwall.net/pl/resource/1237084/znajd%C5%BA-ukryte-s%C5%82owa
ROZWIJAMY SPOSTRZEGAWCZOŚĆ I UWAGĘ 13.04
Wykreślanki to nic innego jak zabawa w wyszukiwanie słów, odnajdujemy i wykreślamy ukryte w diagramach słowa. Uwielbiają je wszyscy i dorośli i dzieci. Wykreślanki pomagają w nauce koncentracji, pomagają przyswoić ortografię i nauczyć się wielu nowych słów.
https://learningapps.org/view253954
http://learningapps.org/watch?v=t7jpfugk
“CZY WIEM, CZY ZNAM?”
SPRAWDZAMY NASZĄ WIEDZĘ OGÓLNĄ 12.04
Witamy w poniedziałek, zapraszamy do poruszenia szarych komórek i zabawy z nami krzyżówkami. Na pewno pójdzie Wam świetnie. Powodzenia.
https://krzyzowki.imasz.net/darmowa-krzyzowka-dla-dzieci-nr-16/
https://krzyzowki.imasz.net/darmowa-krzyzowka-dla-dzieci-nr-18/
ZABAWY EDUKACYJNE 9.04
W piątek proponujemy różne rodzaje zabaw edukacyjnych ze znanej Wam już strony wordwall. Do wyboru są zadania trudniejsze i łatwiejsze, zadania z matematyki i języka polskiego. Dobrej zabawy i nauki jednocześnie.
https://wordwall.net/pl/resource/384077/tabliczka-mno%C5%BCenia-w-zakresie-50
https://wordwall.net/pl/resource/6826957/cz%c4%99%c5%9bci-mowy/rodzaj-przymiotnika
https://wordwall.net/pl/resource/831788/edukacja-wczesnoszkolna/antonimy-wyrazy-przeciwstawne
https://wordwall.net/pl/resource/1334086/prawda-czy-fa%C5%82sz-zegary
https://wordwall.net/pl/resource/1603522/matematyka/tabliczka-mno%c5%bcenia
https://wordwall.net/pl/resource/577862/matematyka/znaki-rzymskie
KREATYWNE SPĘDZANIE CZASU W DOMU 8.04
Na dziś proponujemy Wam kreatywną zabawę papierem, czyli orgiami. Na filmikach pokazano sposoby wykonania tulipana i biedronki. Wystarczą wam dobre chęci, kolorowy papier i uważne wysłuchanie instrukcji.
WIOSENNE OWADY 7.04
Witamy po świętach, jeśli macie trochę wolnego czasu, kolorowy papier, rolkę po papierze toaletowym i zręczne palce, to proponujemy zabawę plastyczną. Najpierw obejrzyjcie opowieści z życia owadów, a później wykonajcie wiosenne owady, krórych wykonanie prezentuje drugi filmik.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych
składamy Wam Świetliki wiosenne życzenia,
aby w Waszych sercach, rodzinach i domach zagościły: radość,
spokój i wielka nadzieja płynąca z odradzającego się życia.
Wesołego Alleluja!Wielkanoc to czas radości. Dlatego zachęcamy Was do zabaw ruchowych. Oto kilka propozycji wesołych zabaw na Święta Wielkanocne.
Rzucanie pisanek
Ustawienie w parach. Zabawa polega na rzucaniu do siebie pisanek. Przy każdym rzucie, w którym uda się złapać jajko i nie spadnie na ziemię, para oddala się od siebie o jeden krok. Zabawa się kończy, kiedy pisanka wyląduje na ziemi.
Przenoszenie jajek
Przygotuj plastikowe łyżki (lub zwykłe) i ugotowane jajka. Zabawa polega na przeniesieniu jajka z jednego miejsca, do wyznaczonej mety. Najlepiej oczywiście na podwórku, ale jak się nie da, to można w domu. Jeśli dzieci lubią rywalizację, może być to wyścig kto szybciej lub na czas. Urozmaiceniem może być slalom, tor przeszkód lub przenoszenie jajek z zamkniętymi oczami. Wtedy zabawa przebiega w parach. Jedna osoba kieruje osobą, która ma zawiązane oczy. Potem zmiana.
Berek zajączek
Zabawa jest odmianą zwykłego berka. Tylko, że uczestnicy ganiają się… kicając.
Zajączkowy tor przeszkód
Tor można ułożyć z poduszek, ustawić krzesła lub wyznaczyć trasę na podwórku. Uczestnicy pokonują ją kicając, zamiast po prostu biec. Wygrywa ten zajączek, któremu uda się pokonać trasę w najkrótszym czasie.
Wędrujące jajko
Ustawiamy dzieci w kole lub w wężyku, włączamy ulubioną wielkanocną muzykę i polecamy im podawać sobie jajko. W pewnym momencie muzykę wyłączamy, a to dziecko które w danej chwili trzyma jajko odpada lub wykonuje jakieś zadanie wymyślone przez rodzica albo samo wymyśla co mają zrobić pozostali uczestnicy.
Poszukiwanie jajek
Osoba dorosła chowa w różnych miejscach domu lub ogrodu czekoladowe jajeczka. Każde dziecko dostaje koszyczek do zbierania jajek. Wygrywa to dziecko, które znajdzie najwięcej jajek.
Turlanie jaj
Na podłodze lub na ziemi kredą narysuj koło, wewnątrz którego ułóż różne drobne upominki: mogą to być słodycze, breloczki lub malutkie maskotki. Każde z dzieci otrzymuje gotowane na twardo jajko (pisankę). Dzieci po kolei podchodzą do koła i każdy z nich turla swoje jajko. Przedmiot, którego dotknie jajko, wędruje do dziecka, które je turlało. Dzięki temu w tej zabawie nie ma pokrzywdzonych, bo każdy pozostaje z upominkiem.
Twarde jajo
To znana i lubiana nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych zabawa. Polega na tym, by zbić gotowane na twardo jajko przeciwnika tak, żeby własne pozostało całe. W zabawie wygrywa ten, czyje jajo pozostanie najdłużej nienaruszone.
Życzymy miłej zabawy.WIELKANOCNE ZWYCZAJE 31.03
Zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego o symbolach i tradycjach związanych ze świętami wielkanocnymi! Wyjaśnia, na pamiątkę jakich wydarzeń obchodzimy święta oraz w zarysie opowiada o Wielkim Poście, Wielkim Tygodniu i Triduum Paschalnym. Prezentuje szerzej zwyczaje wielkanocne tj.: święcenie palm, święcenie pokarmów czy malowanie pisanek. Pokazuje rodzaje pisanek (malowanki, kraszanki, skrobanki, oklejanki, wydmuszki) oraz naturalne barwniki, które były wykorzystywane do ich barwienia. Objaśnia symbolikę święconych pokarmów oraz przedstawia tradycyjne potrawy wielkanocne. Opowiada, w jaki sposób obchodzone są święta: Rezurekcja, śniadanie świąteczne, szukanie zajączka, śmigus-dyngus. Prezentuje też dawne zwyczaje oraz ciekawostki związane z Wielkanocą.
A po filmie zagadki. Sprawdź się jeśli chcesz.
ZABAWY RUCHOWE 30.03
Na dziś trochę ruchu. Zaproponowany poniżej film zawiera zestaw czterech ćwiczeń gimnastycznych dostosowanych do potrzeb dzieci w młodszym wieku. Zawarte w filmie ćwiczenia wspierają prawidłowy rozwój fizyczny.
Drugi film prezentuje zajęcia dla starszych dzieci. Połączenie prostych ćwiczeń, łatwych do powtórzenia choreografii oraz elementów stretchingu. Pamiętajcie o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, a trening w domu może być odskocznią od nauki i przede wszystkim dobrą zabawą.
No to poruszajmy się trochę.
ZABAWY PLASTYCZNE - WIELKANOC 29.03
Witamy Was w poniedziałek i zapraszamy do zabawy z plastyką. Jak odrobicie już lekcje i będziecie mieć trochę czasu wolnego, obejrzyjcie proszę te trzy propozycje ozdób wielkanocnych i wykonajcie jedną z nich. Miłej zabawy!!!
WIELKANOC TUŻ, TUŻ 26.03
Oto kilka informacji, o których może wiedzieliście lub też nie, w związku ze zwyczajami i tradycjami wielkanocnymi. Jeśli coś Was zainteresuje lub zdziwi, porozmawiajcie o tym ze swoimi rodzicami czy rodzeństwem. Ciekawi jesteście?
WIOSNA - CO O NIEJ WIEMY 25.03
Obejrzyjcie proszę te dwa filmiki edukacyjne, a dowiecie się dużo więcej o aktualnej porze roku oraz o bocianach - ptakach, których przylot do Polski niechybnie oznacza wiosnę. Film przybliża ich życie i zwyczaje, prezentuje ich cechy charakterystyczne oraz opisuje wygląd. Wyjaśnia, dlaczego bociany odbywają podróż do ciepłych krajów.
PRZEBIŚNIEGI Z PASKÓW PAPIERU 24.03
Dziś zapraszamy do zajęć technicznych. Przygotujcie kartkę papieru - niebieską lub jak na filmiku talerzyk papierowy, kartki białe i zielone które potniecie na paski oraz watę.
Obejrzyjcie filmik i do dzieła, Wasza praca może być wspaniałą dekoracją.
A jeśli jeszcze starczy Wam czasu i ochoty, nowe zagadki wiosenne:
Piórka czarno-białe,
buciki czerwone.
Uciekają przed nim żaby,
gdy idzie w ich stronę.
Przez śnieg się odważnie przebijam.
Mróz nawet mnie nie powstrzyma!
Mam listki zielone tak jak wiosna,
a dzwonek bielutki jak zima.
Chłopiec chwycił się za głowę,
Gdy zobaczył w śniegu kwiaty kolorowe.
Fioletowo zakwitamy,
Z pierwszym wiosennym słonkiem się witamy.
Nie smaży ich mama na smalcu,
nie masz co lizać palców!
Bo one zielone –
wiosną na drzewach rosną.
W stawie nad ruczajem
wieczorem kumkają.
I taki oto koncert dają:
re re kum kum!
Zjadłbym miodku!
Do roboty pszczoły!
Przez całą zimę słodko sobie spałem,
bo o miodku przez sen myślałem.
Kiedy wcześnie wstaję – wiosna wstaje.
Kiedy dzionki skracam, zima powraca.
Gdy się schowam za chmury,
świat się staje ponury.
Dźwięczy pod niebem
Jak srebrny dzwonek.
Tak śpiewa mały, szary......
ODGŁOSY WIOSNY 23.03
Na początek rozwiązanie zagadek z poprzedniego dnia:
- Konik polny
- Bocian
- Stokrotka
- Biedronka
- Żaby
- Bazie
- Motyl
- Osa
- Dmuchawiec
Mamy nadzeję, że nie mieliści z nimi najmniejszego problemu.
A dziś, będziemy obserwować zwiastuny nowej pory roku, malować jej odgłosy oraz tańczyć w ogrodzie pełnym kwiatów. Muzyka i zabawy sprawią, że poczujecie, zobaczycie i posłuchacie pierwszych oznak wiosny.
Jeśli macie ochotę i wolny czas, włączcie naszą propozycję "Dźwięki i kolory wiosny..." i podczas słuchania, na przygotowanej wcześniej kartce, namalujcie lub narysujcie to co Wam się kojarzy z wiosną.
PIERWSZE OZNAKI WIOSNY 22.03
- zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego, sprawdźcie czy znajdziecie w nim coś czego jeszcze o WIOŚNIE nie wiedzieliście
ZAGADKI WIOSENNE - jeśli macie ochotę sprawdźcie czy znacie odpowiedzi na poniższe zagadki, jutro zostaną podane odpowiedzi
- Znacie takiego konika, który zawsze w trawie cyka?
- Chodzi koło stawu w biało-czarnym fraku, gdy go ujrzy żabka ucieka ze strachu.
- Kwitnie biało wiosną całą, kwitnie także latem. Płatków ma podobno sto. Co to jest za kwiatek?
- W czerwonym płaszczyku, w kropki czarne, Chętnie odwiedza łąki barwne.
- Skaczą po łące, pływają w wodzie. Żyją z bocianem w ciągłej niezgodzie.
- Zobaczysz je na wiosnę, gdy na wierzbach rosną. Srebrne futra mają. Jak się nazywają?
- Chociaż zwą go admirałem na morzach nie bywa wcale. Nad skąpaną w słońcu łąką, lata sobie on z biedronką.
- Cienkie nóżki, cienki głos, kiedy utnie, spuchnie nos.
- Kwitnie przy drodze słoneczko złote, które się zmieni w puch biały potem.
WIOSENNE ZABAWY PLASTYCZNO - TECHNICZNE
W ŚWIETLICY
Oto efekty pracy naszych uczniów. Dzieła wykonano przy użyciu krepy, filcu, waty oraz wydzieranki z kolorowego papieru. Dzieci wykazały się dużą cierpliwością i zadbały o estetykę wykonania.
BEZPIECZNE I BEZTROSKIE FERIE ZIMOWE 2021
Oto kilka filmików, które przypomną Wam jak bezpiecznie korzystać ze śniegu
i czasu wolnego:
KONKURS "OZDOBA ŚWIATECZNA"
W związku ze zbliżającymi się świętami, Świetliki wzięły udział w konkursie na „Ozdobę Świąteczną”. Wszyscy wykazali się wielką kreatywnością. Przyznano I, II i III miejsca oraz wyróżnienia.
Oto nagrodzone prace:
miejsce I Marcel Rogalski 2a
miejsce II Julia Kasiborska 3b
miejsce III Wojciech Kozłowski 2a
Wyróżnienia:
Jakub Malicki 2a
Aleksanrda Jóźwiak 4b
Weronika Szmyt 2b
Kinga Górna 2a
Asia Jóźwiak 2a
Jadzia Kaczmarek 4c i Paweł 1a
Nagrodzonym dziękujemy za udział i serdecznie gratulujemy.
ŚWIETLIKI PRZYGOTOWUJĄ
ŚWIĘTA
Marcel Rogalski 2a
Te pierniczki wyglądają przepysznie!!!
No i już można rozpocząć świętowanie, a choinka prezentuje się uroczo.
Dziękujemy Marcelowi i jego mamie za piękne zdjęcia.
Życzymy wszystkim spokojnych i wesołych świąt.
Proponujemy trochę zajęć plastycznych. Kolorowanie rysunków on-line. Starajcie się kolorować bardzo starannie i nie przekraczać linii rysunku. Można powiększyć rysunek za pomocą lupy, dzięki temu kolorowanie będzie łatwiejsze. Udanej zabawy. Linki do kolorowanek:
https://www.kolorowankionline.net/balwan-i-choinka
https://www.kolorowankionline.net/balwan-z-dzwonkiem
https://www.kolorowankionline.net/swiety-mikolaj-w-kominie
A może krzyżówka:
Zapraszamy do obejrzenia kilku filmików, z których możesz się wiele dowiedzieć na temat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia:
Ciekawostki świąteczne z różnych krajów
Znaczenie świątecznych dekoracji
ANDRZEJKI
Andrzejkowe wróżby znam
Z wosku dziś powróżę wam
Spójrz tu konik a tu kwiatek
A to duży piękny statek
Wróżby bardzo są magiczne
Spełnia się marzenia liczne
W listopadzie ciepło bywa
Magia czarów dziś ożywa
NASZA GALERIA
JA I MÓJ MIŚ
KUBA MALICKI MARCEL ROGALSKI
ten miś ma prawie 50 lat
AGATA RACZKOWSKA MARCEL TRZCIŃSKI
KAMIL STOLARSKI ADRIAN AGAŚ
ALICJA ENGLER NIKOLA OLEJNICZAK
ADAM GALWAS
Dzień Misia nie ma długiej tradycji, ponieważ obchodzony jest od 2002 roku, kiedy to przypadła setna rocznica powstania maskotki. Pluszowe misie to najwierniejsi przyjaciele dzieci, dlatego święto chętnie jest celebrowane przez najmłodszych i ich rodziców.
TOLERANCJA
16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej. Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi:
„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
W „Deklaracji…” państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji. Według zapisów tolerancja to:
- respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
- uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
- umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
- docenianie rozmaitości kultur;
- otwarcie na cudze myśli i filozofię;
- ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
- uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.
Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych. Tego dnia warto zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.
11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.