• JOB SHADOWING, SEVILLA - HISZPANIA, MARZEC 2023

JOB SHADOWING, SEVILLA - HISZPANIA, MARZEC 2023

W ramach projektu Erasmus+, którego koordynatorką jest pani Katarzyna Sopolińska trzy nauczycielki: pani Dominika Olejniczak – Bembnista, pani Joanna Pstrong i pani Karolina Szymaniak poleciały z wizytą do szkół w Sewilli w Hiszpanii.

Poznanie systemu edukacji, metod nauczania, praktycznej pracy z uczniami oraz wymiana doświadczeń były głównym celem wizyty.

Podczas pobytu w Sewilli nauczycielki odwiedziły dwie szkoły: COLLEGIO SALESIANO ST­­MA TRINIDAD oraz SAFA Ntra. Sra. de los Reyes.

W placówkach tych pracuje się metodą projektu. Podstawą jest uczenie współpracy, do której uczniowie wdrażani są od pierwszego etapu edukacji. Dużą wagę przywiązuje się do nauki języków oraz stosowania nowych technologii  IT. W edukacji nacisk kładzie się na ekologię i szeroko pojętą naukę o środowisku. Bardzo ważny w tym procesie jest również system wartości
        i interdyscyplinarność.

Reguły SAFA to nauka przez działanie, uwzględnianie specjalnych potrzeb oraz oparta na wzajemnym poczuciu bezpieczeństwa, szacunku i zrozumieniu współpraca z uczniem - rodzicem – nauczycielem.

Ciekawym doświadczeniem była obserwacja zajęć i aktywności dotyczących przygotowań

do Wielkanocy  oraz realizacji zadań edukacji włączającej.

Baza warsztatowa, którą dysponują szkoły, robiła duże wrażenie - od 16 roku życia młodzież może realizować program nauczania w zakresie kształcenia zawodowego, ucząc się praktycznej nauki zawodu np. mechanika samochodowego.

Imponująca była również infrastruktura sportowa i wyposażenie informatyczne sal projektowych.

Wyjazd Job Shadowing był bardzo wartościowym doświadczeniem, dał nauczycielkom szansę na rozwój kompetencji kluczowych, wymianę doświadczeń oraz możliwość wdrożenia ciekawych form pracy na własnym gruncie zawodowym. Być może będzie także początkiem nowych, wspólnych działań projektowych… .