• Historia naszej drużyny

• "Harcerstwo
        jest jak z głębi ziemi wytrysłe źródło
        - omywa i ożywia brzegi,
        po których płynie i których dotknie.
        Przychodzą zeń czerpać swobodnie
        ludzie z różnych stron,
        A ono płynie dalej, wciąż dalej
        - nie wyczerpane i ożywcze."

Urszula Leszczyńska

W 50 letniej historii naszej szkoły ważną rolę odgrywało i do dziś odgrywa hrcerstwo.
        Był rok 1960, kiedy to dh Halina Nowak zainicjowała powstanie pierwszych drużyn zuhowych i harcerskich. Potem do niej dołączyły druhny: Barbara Rucińska i Ewa Nowak. Pod ich kierunkiem działały "Czerwone maki", "Kamykowe duszki" i
        "Słoneczna drużyna".
        Nadszedł rok 1974. W tym roku rozkazem Komendy Hufca powołano w naszej szkole Szczep i nadano mu imię XXX lecia PRL. Szczepowymi w naszej szkole były kolejno: dh Halina Nowak, dh Wanda Gerus, dh Anna Rogowska, dh Hanna Płotka. Obecnie jest dh Bogumiła Rotmańska. Pod tą nazwą Szczep funkcjonował do 1995 r.
        14.07.1995 na uroczystości "Kamyk na szańcu', przygotowanej przez Barbarę Wachowicz, a poświęconej bohaterskim harcerzom Szarych Szeregów, Szczep otrzymał imie najmłodszego powstańca warszawskiego, inowrocławianina Jędrka Szwajkerta. Zaczęły wtedy działać "Szare szeregi", "Parasole", "Poszukiwacze Światła". Często harcerze zafascynowani lekturami szkolnymi nazywali swoje druzyny wzorując się na literaturze. Tak powstała drużyna
        "Janka Bytnara", "Czarne stopy".
        Tak jak w dniu powstania pierwszej drużyny, tak i dzisiaj przyświecają harcerstwu te same cele zgodne z zasadami skautingu, czyli przyczyniamy się do rozwoju młodych ludzi w taki sposób, aby w pełni mogli wykorzystywać swoje możliwości duchowe, intelektualne, społeczne i fizyczne.
        Jest rok 2009. Harcerze naszej szkoły wciąż pracuja aktywnie, harcerstwo się rozwija i nadal jest atrakcyjną propozycją dla młodych ludzi. dzieje się tak dlatego, ze przestrzegamy Prawa Zucha i punktów Przyrzeczenia Harcerskiego. Bierzemy udział w różnego rodzaju uroczystościach, odpowiadamy na apele wielu organizacji.
        Na co dzień działąmy zgodnie ze słowami Alberta Einsteina "Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia".